20 yıllık geçmişten, gelecek nesil teknolojilere...
Kullanımı Gayet Kolay...
Tıp Dünyasının Tercihi...
%100 Web Tabanlı
Bulut Teknolojisi ile Maliyetlerde Kazanç
Kullandığımız Teknolojiler


YK Başkanımız Selahattin Esim Uydu Uzay ve Teknoloji Günleri BT İhracat Paneline katıldı

TET Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazılım İhracat Komisyonu Başkanı Selahattin Esim 11-12 Aralık tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Uydu Uzay ve Teknoloji Günleri kapsamında BT İhracat Paneline katıldı. Sayın Şerif Beykoz tarafından yönetilen panelde yeni bir konsept olan Akıllı Kümelenme ve URGE Projeleri hakkında bilgi veren Sayın Esim Türkiye’nin 2023 BT İhracat hedeflerine yönelik görüşlerini katılımcılarla paylaştı.
Haziran ayında Türk yazılım firmalarını dünyanın en büyük pazarı ABD ile buluşturan TET’in, “Smart Cluster” projesi adı altında geliştirdiği firmaların rekabetin yanında daha büyük projeler için işbirliği yapmak üzere bir araya gelmesini hedefleyen konseptini anlatan Esim, yazılım sektörünün en büyük eksiklerinden biri olan “Bilişim Müteahhitleri” etrafında şekilleneceğini belirtti.
Yazılım sektörüne “Bilişim Müteahhitleri”, “Birlikte Rekabet (coopetition)”  gibi birçok yenilikçi ve dinamik kavramı taşıyan “Smart Cluster” projesinin temel amacı dünya çapında büyük projelere talip olacak bir küme oluşturmak.
                     
Sektördeki etkin firmalarımızın “Smart Cluster” altında toplanarak yurtdışında büyük projelere talip olacaklarını ve bunun ilk adımını da Akıllı Şehir konsepti dahilinde geliştirmeyi planladıklarını belirten , Esim, “Büyük bir projeye talip olurken firmaların rekabet ederken birlikte çalışma yetenekleri maalesef yeterince gelişmiş değil. Bu yeteneğin gelişmesi için kamunun yazılım ve bilişim projelerini kendi bünyesinde yapmaktan vazgeçmesi ve bu projeleri tamamen özel sektöre devretmesi gerekiyor. Böylelikle yurtiçinde büyük projeler yapıp referans oluşturacak Bilişim Müteahhitlerinin veya İş Ortaklığı yapan kümelenme gruplarının uluslararası arenaya çıkarken somut ve kanıtlanmış iş bitirme belgeleri olacak.” dedi.


Türk yazılım sektörünün 2013 yılındaki ihracatının yaklaşık 1 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirten Selahattin ESİM, kayıt altına alınmakta büyük zorlukların yaşandığı yazılım ihracatının 3 milyar doların üzerinde olduğunu tahmin ettiklerini söyledi. 2023 yılı hedeflerinde yazılım için 10 milyar dolar hedefinin belirlendiğini ancak ihracatın atılacak doğru adımlarla çok rahat 15 milyar dolara ulaşabileceğinin altını çizdi.