20 yıllık geçmişten, gelecek nesil teknolojilere...
Kullanımı Gayet Kolay...
Tıp Dünyasının Tercihi...
%100 Web Tabanlı
Bulut Teknolojisi ile Maliyetlerde Kazanç
Kullandığımız Teknolojiler


Bedava Yazılım Vermek Sektöre Vurulabilecek En Büyük Darbedir


 

‘Microsoft Gelişim Atölyesi Kampı’nın Yeni İş Açılımları Paneline Konuşmacı Olarak Katılan Selahattin Esim:
    “BEDAVA YAZILIM VERMEK SEKTÖRE VURULABİLECEK EN BÜYÜK DARBEDİR”

  25-28 Şubat tarihlerinde Antalya / Belek’te Ela Resort Hotel’de gerçekleştirilen “Microsoft Gelişim Atölyesi Kampı”nda düzenlenen İş Ortakları paneline konuşmacı olarak davet edilen Selahattin Esim 467 iş ortağının katılımıyla hayata geçirilen bu kamp vesilesiyle büyüme ve iş yaklaşımları konusundaki görüşlerini katılımcılarla paylaştı. 

  Esim Yazılım’ın yanı sıra Tradesoft, STM, Mail2Web, Sobee firma yöneticilerinin de katıldığı panelde Selahattin Esim sergiledikleri başarılar, yurtdışına açılımlar ve innovasyon konusunda özetle şu görüşleri dile getirdi: “ESİM Yazılım olarak innovasyona olan inancımız başarımızı sağlayan en önemli etkenlerden birisi olmuştur. İnnovasyon bizim genlerimizde var. Buna bir de Microsoft gibi sürekli innovasyona inanan bir firma ile çalışmak eklenince kullanılan teknolojiler önümüzü açtı. Üretilen her yeni teknolojiyi hemen adapte edebilen ve uygulamaya geçirip satabilen bir yapımız var. Firmamız teknolojik üstünlüğünü yurtdışına yapmış olduğu ihracat atağı ile zaten bir kez daha kanıtlamış oldu.

  World Economic Forumun Bilişime Yatkınlık indeksinde biz 52. sıradayız ve Malezya 26. sırada. Yazılımımız teknolojik olarak çok iyi olmasa bizden daha üstün bir ülkeye satabilmemiz çok zor olurdu. Bu sonuç innovasyona olan inancımızın yanı sıra, kaliteli ve güvenilir ürünler üretmeye yönelik çalışmalarımız sayesinde olabildi. Zaten 15 yıldır aynı sektörde kalarak ve önümüze çıkan her fırsatı değerlendirip başka sektörlere yönelmediğimiz için çok yoğun uzmanlaşmış bir bilgi birikimi oluşturmuştuk.

  Türk Yazılım sektörünün kendisine güvenmesi ve uluslararası kalitede ürünler geliştirmeye özen göstermesi gerekiyor. Rakiplerimiz bizim bu ataklarımıza ancak bedava yazılım verme mantığı ile cevap veriyorlar. Bedava yazılım vermek sektöre vurulabilecek en büyük darbedir. Yazılım gibi yoğun emek gerektiren bir yüksek teknoloji ürününü bedava vermek ancak sektörün önünü tıkar. Zaten değerini bulmamış bir sektörde tüm firmalar kısa bir süre sonra bu yanlış stratejinin sıkıntılarını göreceklerdir.

  Dünyada baktığımızda 2009 yılına kadar Kuzey Amerikada 156 Milyar $, Avrupada 10 milyar $ sağlık bilişim sektörüne yatırım yapılacağını IDC’ni verilerinden görüyoruz. Bizim bu pazarlardan pay almamız lazım. Bizler yurtdışına açılırken sadece kendimizi değil Türk Yazılım Sektörünü temsil ettiğimizi unutmamalı ve çok dikkatli olmalıyız. Dolayısıyla yanlış yapma lüksümüz yok.

  DPT tarafından koyulan 2015 yılında 2 milyar $lık yazılım ihracat edebilme hedefinin tutturulabilmesi için yazılım sektörünün önünü açacak stratejiler uygulanmalıdır. Oysa bazen bazı olumsuz örnekler baz alınarak dürüst ve kaliteli firmaların önünü tıkayan, çalışmalarını zorlaştıran uygulamalarla karşı karşıya kalmaktayız. 

  Keza yine devlet ihale şartnamelerinde kuruluşları en güzel ve en yeni teknolojilerle çalışmaya sevk edecek maddelere yer verilmesi devlet lehine orta-uzun vadede maliyetleri düşürmede yararlı olacağı gibi bilişim sektörünün önünü açmada da katkı sağlayabilir.

  Bu yıl gerçekleştirilen Microsoft Gelişim Atölyesi yine önceki yıllarda olduğu gibi yoğunluklu olarak Microsoft’un Gold ve Certified İş Ortaklarının liderleri, yöneticileri, satış-pazarlama ve ürün yöneticileri ve diğer ekipler için uzmanlık alanları ile ilgili teknik ve iş bilgilerini geliştirmeye odaklandı ve büyük bir ilgiyle karşılandı.”